24th MAY -
1st JUNE 2019

Prague Fringe
Awards

2018 Award Winners

Creative Award (Kreativní cena)

Award to the company whose production is deemed creatively exceptional

Shortlist

Aliens of Mons, Teatr ad Spectatores (Poland) 
And the Rope Still Tugging Her Feet, Face to Face Theatre (England)
Hamlet (an Experience), Brite Theater (England/Iceland)
Scotland!, The Latebloomers (England, Australia, Sweden)

Winner
Aliens of Mons, Teatr ad Spectatores (Poland) 

Inspiration Award (Inspirativní cena)

Award for a new piece of work (no more than two runs previously)

Shortlist

Caliban's Codex, It's Not Us (England)
Games by Henry Naylor, Redbeard Theatre (England)
Hamlet (an Experience), Brite Theater (England/Iceland)
The Orchid, TwentySomething (Scotland)
Scotland!, The Latebloomers (England, Australia, Sweden)

Joint Winners
Games by Henry Naylor, Redbeard Theatre (England)
Scotland!, The Latebloomers (England, Australia, Sweden)


Performance Award 

Individual Artist who has excelled in their performance at the festival

Shortlist

Caroline Burns Cooke: And the Rope Still Tugging Her Feet, Face to Face Theatre 
Emily Carding: Hamlet (an Experience) and Caliban's Codex, Brite Theater
Leyla Josephine: Hopeless
Sam Dugmore: 2100, Cut Mustard and Scotland!, The Latebloomers

Winner
Caroline Burns Cooke: And the Rope Still Tugging Her Feet, Face to Face Theatre 

Prague Fringe Audience Award (New for 2018)

Voted for by audience members

Runners up

2nd place: Songs of Gays, The London Gay Men's Chorus Ensemble
3rd place: Scotland!, The Latebloomers
Notable mention: The Orchid, TwentySomething

Winners

Chores, Cluster Arts Pty LTD

New Territories Award, Produced by Paula Van Hagen in association with Chats Palace Arts Centre, London

London run & showcase for a Prague Fringe artist or company

Joint Winners

Aliens of Mons, Teatr ad Spectatores (Poland) 
(Can This Be) Home, Brite Theater (England, Iceland)

Both companies will be invited to stage their production at Chats Palace for a London run and industry showcase to assist them in developing new audiences. Each company will receive 50% of the £500 cash award towards travel and accommodation costs as part of this London residency.             

The Spirit of the Fringe Award

This award is given in exceptional circumstances to an individual or company who has truly embraced the spirit of the festival. This year's award is presented to Alena Kopečná, a real behind the scenes hero! Alena has been working with the Fringe for 7 very valuable years, starting out as a volunteer pre-sales assistant and flourishing into her current role as our very first Office Manager since September. Her calm, 'can-do' attitude and generally sunny outlook is invaluable and her involvement has directly influenced many of the large-scale improvements we have made in recent years. Thank you Alena!
 

Logos for all these awards for use on publicity materials can be downloaded here

2017 Award Winners

Kreativni cena (Creative Award)

Award to the company whose production is deemed creatively exceptional 

Shortlist

Angel by Henry Naylor – Redbeard Theatre in conjunction with Gilded Balloon Productions (England)
Hummingbird – Tooth+Nail Theatre Company (Scotland/England/France)
Hess – Kinbur Productions/Gilded Balloon Presents… (Scotland)
Whales & Souls – Sexy Dirt Productions (USA)

Joint Winners

Angel by Henry Naylor – Redbeard Theatre in conjunction with Gilded Balloon Productions (England)
Hummingbird – Tooth+ Nail Theatre Company (Scotland/England/France)

 

Inspirativni cena (Inspiration Award)

Award for a new piece of work (no more than two runs previously) suitable for theatre, dance, storytelling, spoken word, opera, and physical theatre with a strong element of character development or narrative 

Shortlist

Kith – Primal Dream (Scotland)
Red Pill: A nice guy’s lament – Some Yanks Theatre Company (Ireland)
Whales & Souls – Sexy Dirt Productions (USA)
Tiger – Teuchter (Scotland)
The Forbidden – Fanny Duret (Switzerland)
Domestic – So it goes... (England/Iceland/Germany)

Winner

Whales & Souls – Sexy Dirt Productions (USA)

Performance Award (Individual Artist who has excelled in their performance at the festival)

Shortlist

Avital Lvova (Angel by Henry Naylor)
Derek Crawford Munn (Hess)
Chris Roe (Whales & Souls)
Nancy Monahan (Shenandoah)
Liam Hallahan (Red Pill: A nice guys lament)
Adam Gordon (Kith and Hummingbird) 

Winner

Derek Crawford Munn (Hess)
 

Spirit of the Fringe

This award is given in exceptional circumstances to an individual or company who has truly embraced the spirit of the festival.  This year the award is presented to Jan Thompson OBE British Ambassador to the Czech Republic for all of the support, friendship and generosity she has given to Prague Fringe Festival and its artists during her tenure. 

We will all miss you enormously and wish you well in your future postings (but you do know you can never really leave us don’t you!?) 

2016 Award Winners

Creative Award (Artist or Company whose worked is deemed as being creatively exceptional) 
Shortlist

Echoes by Henry Naylor – Pipeline Productions (England)
Together – Almost Human (Netherlands/UK/Canada/Poland)
A Special Day - Por Piedad Teatro & The Play Company (USA/Mexico)
Tin Bucket Drum – Jade Bowers Design & Management (South Africa)
Richard III – Brite Theater (Iceland/England) 

Winner

Echoes by Henry Naylor – Pipeline Productions (England) 

Inspiration Award (New piece of work staged no more than twice previously)
Shortlist

Hell Has No Fury – Twentysomething (Scotland)
Parlour Games – Tooth+Nail (Scotland/England/Norway/France)
A Living – Caroline Liversidge (England)
The Terrible Tale of Dr F – Communal Shower (England)
Tiger – Umbrella Man (Scotland)

Winner

Parlour Games – Tooth+Nail (Scotland/England/Norway/France)

Performance Award (Individual Artist who has excelled in their performance at the festival)
Shortlist

Emily Carding – Richard III, Brite Theater (England/Iceland)
Rowan Hall – Hell Has No Fury, Twentysomething (Scotland)
Warona Seane – Tin Bucket Drum, Jade Bowers Design and Management (South Africa)
Filipa Braganca – Echoes by Henry Naylor, Pipeline Productions (England)
Dennis McSorley – Typhoon of Tenderness, Wordsworth (USA)

Winner

Filipa Braganca – Echoes by Henry Naylor (England) 

Spirit of the Fringe (An individual or company who has truly embraced the spirit of Fringe)
Men with Coconuts (Scotland) 

What riches they bring us – four shows between them, services above and beyond their performances (and we don’t mean the naked bath shot!), camaraderie and support for other artists, helping to create a great fringe atmosphere, spreading the fringe word, performing for our friends and guests, long service…what can we say, “Fringe Loves Coconuts!”

 

New Territories Award, produced by Paula Van Hagen (London run & showcase for a Prague Fringe artist or company)
Loud Poets – Loud Poets (Scotland)


2015 Award Winners

Creative Award (Artist or Company whose worked is deemed as being creatively exceptional) 
Shortlist

Bas - Shallow Death – Schizothemia
Boris and Sergey's Vaudevillian Adventure – Flabbergast Theatre
Richard III – Brite Theater
Twine. Measure. Cut – Theater Slava
East of the Sun West of the Moon – The Fetch Theatre 

Winner

Richard III – Brite Theater

Inspiration Award (New piece of work staged no more than twice previously)
Shortlist

Richard III – Brite Theater
Everything's Possible, Nothing's Available – Neil Frost
In To Thin Air – Precious Cargo
Kafka's Belinda – Ego Actus
Mummy - Ruinelust 

Winner

Richard III – Brite Theater 

Performance Award (Artist who has excelled in their performance at the festival)
Shortlist

Henry Collie – Bas - Shallow Death
Joe Worthy – Bas - Shallow Death
Emily Carding – Richard III, Brite Theater
Tom Corradini – Gran Consiglio
John Arthur Sweet – Who Waits at the Top of the Stairs, Hard Times 

Overall Winner

Emily Carding – Richard III, Brite Theater

2014 Award Winners

Creative Award (Artist or Company whose worked is deemed as being creatively exceptional)

Shortlist

Jamie MacDowell and Tom Thum – Theatreland Promotions
A Special Day – Por Piedad Teatro/The Play Company
Letters from Another Island – Almost Human
Unveiling – Alliance for New Music -Theatre
Illusive – Stuart Lightbody
Olé! – Theatre in Asylum

Joint Overall Winners

A Special Day – Por Piedad Teatro/The Play Company

Illusive – Stuart Lightbody

 

Inspiration Award (New Piece of work from an emerging company)

Shortlist

Ace of Space – Cheekykita/Sharnema Nougar
Blood Orange – Electric Theatre Workshop
Beowulf – Autojeu Theatre
Erect but Unstable – John Arthur Sweet
Metamorphosis – J.B. Alexander

Overall Winner

Ace of Space – Cheekykita/Sharnema Nougar

 

Performance Award (Artist who has excelled in their performance at the festival)

Shortlist

Ron Hennigan and Susan Galbraith – The Václav Havel Project
Ana Graham and Antonio Vega – A Special Day
Stuart Lightbody – Illusive
Michael McEvoy – Machiavelli
Peppur Chambers – Harlem’s Awakening

Overall Winners 

Ana Graham and Antonio Vega – A Special Day

 

Spirit of the Fringe

This year the Spirit of the Fringe awards goes to Michael McEvoy for his 7th Fringe Festival appearance, his gentle effective and tireless promotion work, his legendary stamina in the Festival Club, his support of other performers.

2013 Award Winners

Inspiration Award

Shortlist:
City of Lions and Gods – Saiah Arts
Ragulabuggla – Theatreact in collaboration with teaternBanan
Duchess of Malfi – Prague Shakespeare Company

Overall Winner:
City of Lions and Gods – Saiah Arts

Creative Award

Nominated:
The House Jack Built – Multi Story
Kafka and Son – Threshold/Richard Jordon Productions
City of Lions and Gods – Saiah Arts
Stuperstition – DL Productions

Overall Winner:
The House Jack Built – Multi Story
 

Performance Award

Nominated:
Michael McEvoy - Last Man in Europe
Alon Nashman – Kafka and Son
Gordon Duffy-McGhie – A Dog’s Heart
Marium Khalid – City of Lions and Gods
Sue Schilperoot – An Audience with Shurl

Joint Overall Winners:
Alon Nashman – Kafka and Son
Gordon Duffy-McGhie – A Dog’s Heart
 

Spirit of the Fringe
This year we have received so much feedback from audience members and
companies about one group of people. They have sought us out to tell us about
what this team brought to the festival – always a smile, always encouragement,
professionalism etc etc. This year the Spirit of the Fringe awards goes to this
year’s team of Festival Assistants
. All of these people flew themselves to Prague or gave up their week to make this festival happen and have done it with aplomb, a well-deserved award.
An honourable mention also for Stuart Lightbody in this category who has entertained us all with his sleight of hand not only in his show but in the cafes and
bars of the city and at Fringe Club every night....

2012 Award Winners

Creative Award

Shortlisted:


Le Foulard (Lucy Hopkins, England)
I want to tell you something (Caroline Sniatynski (Canada/France)
Why the Child is Cooking in the Polenta (Theatre Group Mamaliga, The Netherlands)
Kelder (Gehring & Ketelaars | Frijling, The Netherlands)
The Mole and the Worm: An Underground Tale (Teatro Entre Escombros, Spain/England)

http://www.facebook.com/teatroentreescombros

Overall winner: Le Foulard (Lucy Hopkins, England)

Inspiration Award

Shortlisted:

When She Went (Precious Cargo, England)
Nuclear Love Affair (Built for Collapse, USA)
I want to tell you something (Caroline Sniatynski (Canada/France)
Light up your Life (Dare to Light, Estonia)
Troubadour’s Tale (Pickpocket Productions, England)

Overall winner: Nuclear Love Affair (Built for Collapse, USA) 

Outstanding Performance Award

Shortlisted:
 

Miřenka Čechová for The Voice of Anne Frank (Spitfire, Czech Republic)
Ioana Tudor for Why the Child is Cooking in the Polenta (Theatre Group Mamaliga, The Netherlands)
Mathew David Lewis for DOA: Department of the Afterlife (Windermere Productions,England)
Kai Eng for The Prayer (Singapore)
Gerard Logan for The Rape of Lucrece (Thievish Dog, England)

Overall winner:
Miřenka Čechová for The Voice of Anne Frank (Spitfire, Czech Republic)

The 2012 Cena za vyjimecne predstaveni (Outstanding Performance Award) has been donated by Fringe stalwart and long time supporter of the event, ceramicist Dave Fry, one of Britain's leading studio potters, based in Newcastle upon Tyne in the North of England. His work is highly sought after by collectors from around the World. His method of working and the nature of the kiln firing makes every piece produced a unique and original work. Dave’s work is inspired by ancient glazes and ideas of the early ceramics from Japan, China and Korea and is produced in high fired stone wear; the works can be used and loved for many years. We hope that you enjoy this item Miřenka! For more information on the artist visit www.davidfryceramics.com

http://www.davidfryceramics.com/

2011 Award Winners

 

Creative Award

Shortlisted:The Human Fruit Bowl (Tie Day Media and Harmony Stempel)Diary of a Sentimental Killer (Teatro dei Borgia & Compagnia delle formiche)Cooking for Love (Iwan Dam)The Lovely Babe (In The Name of... Theatre Creations)All in the Timing (Windermere Productions)Overall winner:The Human Fruit Bowl (Tie Day Media and Harmony Stempel)

Inspiration Award
This year the votes were evenly spread resulting in the following Joint winners:
Impossible N'est Pas Francais (Lucy Hopkins)
The Lovely Babe (In The Name of... Theatre Creations)
All in the Timing (Windermere Productions)

Outstanding Performance Award
Shortlisted:
Harmony Stempel (The Human Fruit Bowl)
Meg Gennings (The Lovely Babe)
Gianpiero Borgia (Diary of a Sentimental Killer)
Roy Horovitz (My First Sony)

Overall winner:

Meg Gennings (The Lovely Babe)

Spirit of the Fringe Award
This year the spirit of the Fringe is awarded to Gordon Duffy-McGhie and the students and former students of Middlesbrough College. They not only performed 4 shows this year but also showed boundless support for their fellow performers, energy and enthusiasm for the whole festival and were great ambassadors for their home town of Middlesbrough in Czech Republic.

2010 Award Winners

Inspiration Award

Nominated:Nathan the wise, Middlesborough College
Kaguya, Makoto Inoue
In the Arms of a Lion, White Swan Productions

Overall winner (joint):
Kaguya, Makoto Inoue + In the Arms of a Lion, White Swan Productions

Creative Award

Nominated:The Harbour, Limbik
Horse, Company FZ
Poste Restaunt, They gotta be secret agents

Overall winner:
The Harbour, Limbik

Spirit of the Fringe Award
This years joint winners, each for very different reasons are 3 venue technicians who have show dedication above and beyond anything we could have hoped for to this and previous festivals - they a really special part of the fringe family and we can't thank them enough: Standa Halbrsťsát, Honza Pařižek, Kryštof Pavelka

2009 Inaugural Award Winners

Inspiration Award

Nominated:
Cararsie Suite - At the Edge of Vaudeville, Canarsie Suite Productions
Waiting for Andre, John Arthur Sweet
Decaffeinated Tragedy, Bad Soviet Habits

Overall winner:

Decaffeinnated Tragedy, Bad Soviet Habits 

Creative Award

Nominated:Backward Glance, Multistory
In a Thousand Pieces, The Paper Birds
Red Peter, Simian Productions

Overall winner:
Backward Glance, Multistory

Spirit of the Fringe Award

Given to In the Name of Theatre Collective, Ontario, Canada for amount they gave and took from and to the experience that was Fringe Festival 2010